Zaznacz stronę

TYDZIEŃ 1 – WPROWADZENIE | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

TYDZIEŃ 1 – WPROWADZENIE

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWE PDF’Y DO POBRANIA –

Witam Cię serdecznie w pierwszym tygodniu naszego przewodnika po nauce nastawienia na rozwój. Jeżeli jesteś tutaj pierwszy raz, gorąco Cię zapraszam do przeczytania artykułu wstęp do przewodnika. Ze wstępu dowiesz się skąd wziął się pomysł na dyskusję na temat różnych naszych sposobów myślenia.

W tym tygodniu koncentrujemy się na zrozumieniu dwóch koncepcji przez Ciebie i Twoje dziecko: „nastawienie na stałe” oraz „nastawienie na rozwój”  wraz z różnicą między nimi. Omówimy również nasz MÓZG, jak można go rozwijać i wzmacniać w odpowiedzi na wyzwania. Więcej informacji na temat naszego mózgu pojawi się na naszym blogu w najbliższym czasie.

Nie ma na tym świecie innej osoby, która znałaby Twoje dziecko lepiej niż Ty. Sposób przyswajania nowych informacji przez Twoje dziecko jest znany tylko Tobie oraz nauczycielom Twojego dziecka. Wiedz jednak, że stopniowe wprowadzanie nowych pomysłów, utrzymywanie zabawnej oraz lekkiej atmosfery będą miały duży wpływ na stopień zaangażowania dziecka w rozmowę!

Cykl artykułów „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?”

Osiągniesz najlepsze efekty jak zapoznasz się po kolei z artykułami publikowanymi w ramach cyklu „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?” 🙂

Pełen cykl składa się z następujących artykułów:

 

  1. WSTĘP: Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?
  2. TYDZIEŃ 1: WPROWADZENIE
  3. TYDZIEŃ 2: OBSERWOWANIE
  4. TYDZIEŃ 3: NAŚLADOWANIE
  5. TYDZIEŃ 4: WDRAŻANIE

 

KROK 1: BUDUJ FUNDAMENT

Porozmawiaj z Twoim dzieckiem na temat poniższych zagadnień:

  1. Co oznacza „rozwijać się”? Jakie rzeczy mogą rosnąć? Odpowiedzi mogą być bardzo różne. Słowo „wzrost” można interpretować jako rozwój, zmianę, dojrzewanie, ewolucję, udoskonalenie. Żywe istoty rosną – rośliny, zwierzęta oraz ludzie! Ludzie rosną ponieważ ich mięśnie, organy wewnętrzne i szkielet rozwijają się w czasie dojrzewania. Nawet nasz MÓZG może rosnąć! 
  1. Wspólnie z dzieckiem wyobraźcie sobie nasz mózg. Kiedy zastanowicie się na temat naszych myśli, co sądzicie że oznacza słowo „nastawienie”? Nasze nastawienie to sposób, w jaki mózg oswaja myśli o rzeczach które robimy. Nasz sposób myślenia może nam pomagać lub przeszkadzać. Odpowiednie nastawienie pomaga nam spojrzeć na problemy i wyzwania, a nawet na błędy w pozytywny sposób!
  1. Połączmy teraz te dwa słowa: rozwój oraz nastawienie. Razem, stają się magicznym kluczem który otwiera drzwi do nowych możliwości zrozumienia świata w którym żyjemy. Co myślisz, że „nastawienie na rozwój” może znaczyć? Sposób myślenia na rozwój to przede wszystkim wiara w samego siebie i siła naszego mózgu! Udowodniony został fakt, że nasza inteligencja oraz nasze umiejętności rozwijają się gdy staramy się dokonać trudnych rzeczy, stosujemy właściwe strategie i narzędzia, co najważniejsze nigdy nie poddajemy się! Innymi słowy stosujesz nastawienie na rozwój wtedy gdy zdajesz sobie sprawę, że dzięki praktyce będziesz w czymś lepsza.
  1. Co myślisz, że oznacza „nastawienie na stałe” będące przeciwieństwem do nastawienia na rozwój? Sposób myślenia na stałe oznacza to, że nie możesz stać się lepszym nawet jeżeli dużo ćwiczysz. Osoby u których myśli i działania są kierowane nastawieniem na stałe, bardzo często rezygnują i łatwo poddają się. Uważają, że popełnianie błędów jest złe i sprawia, że wyglądają głupio i mało inteligentnie – nie wierzą w moc wysiłku.

Zachęcam do skorzystania z naszego plakatu „Dwa sposoby myślenia” aby pomóc swojemu dziecku w wizualizacji różnicy pomiędzy tymi dwoma nastawieniami naszego umysłu.

Darmowy plakat do kolorowania pobierz TUTAJ

Użyj sugerowanego poniżej skryptu, aby omówić z Twoim dzieckiem te dwie koncepcje: nastawienia na stałe vs. nastawienia na rozwój.

„Mama chce z Tobą porozmawiać na temat postrzegania rzeczy, które nas otaczają. Każdy z nas jest inny i każda osoba patrzy na Świat na swój własny sposób. Mama i Tata mają swoje własne sposoby myślenia, które różnią się od siebie. Dlatego bardzo ważne jest ciągle komunikowanie się. Nawet Twój nauczyciel ma własny sposób myślenia przez pryzmat którego przekazuje Ci wiedzę i informacje.

 

Możemy spojrzeć na świat na dwa sposoby: pierwszy, że czujemy się silni i szczęśliwi; drugi, że czujemy się sfrustrowani i bezradni.

 

Ludzie z nastawieniem na wzrost wiedzą, że dzięki ciężkiej pracy mogą lepiej rozwijać się. Chętniej próbują i prą do przodu nawet wtedy, gdy sprawy są bardzo trudne. Mówią takie sformułowania jak: „Nie mogę tego zrobić…. jeszcze” oraz „Błędy pomagają mi się uczyć”.

 

Inni zaś czują inaczej. Czują się jakby utknęli w miejscu bez możliwości wyjścia. Zamykają swój umysł na nowe pomysły i nie szukają innych sposobów na rozwiązanie danej sytuacji. To jest właśnie sposób myślenia na stałe –  każdemu z nas czasami zdarza się tak myśleć. Tylko od nas zależy, które nastawienie wybierzemy. Pamiętaj jednak, że w sytuacji która wydaje Ci się trudna, a Ty mocno starasz się znaleźć rozwiązanie – właśnie wtedy rozwijasz się i stajesz się coraz lepsza.”

KROK 2: NAUKA PRZEZ PRZYKŁAD

W tym momencie, gorąco Cię zachęcam do podzielenia się z Twoim dzieckiem osobistą historią w której musiałaś ciężko pracować lub prosić o pomoc innych aby przezwyciężyć wyzwanie.

Następnie zachęć swoje dziecko, aby zrobiło to samo. Zapytaj z jakim wyzwaniem musiało zmierzyć się w danym dniu lub tygodniu. Co zrobiło aby rozwiązać dany problem?

KROK 3: NASZ MÓZG I NASTAWIENIE NA ROZWÓJ

Porozmawiaj z Twoim dzieckiem na temat naszego mózgu i jego niezwykłej zdolności do zmian i rozwoju. Skorzystaj z naszego sugerowanego skryptu poniżej:

„Już wiemy czym jest nastawienie na rozwój, prawda? Porozmawiajmy w takim razie trochę więcej o naszych mózgach i ich niesamowitej sile i zdolności!

 

Czy wiesz, że nasz mózg rozwija się kiedy próbujemy nowych rzeczy, podejmujemy nowe wyzwania i nie poddajemy się gdy coś jest trudne?

 

Pierwszy krok w nauce czegoś nowego jest zawsze najtrudniejszy. Nasz mózg zachowuje się jak mięsień. Jak każdy mięsień, rozwija się i staje się silniejszy dzięki regularnym ćwiczeniom i powtarzaniu.”  

PODSUMOWANIE

Ten pierwszy tydzień jest ważny pod względem poprawnego wprowadzenia i zrozumienia dwóch nowych koncepcji w Twoim i Twojego dziecka słownictwie: nastawienie na rozwój oraz nastawienie na stałe. Im lepiej zrozumiecie ich mechanizm działania i ich potencjalny wpływ na Wasze życie, tym łatwiej będzie Wam odpowiednio zareagować i dokonać bardziej świadomego wyboru.

Podziel się z nami w komentarzu jak Ci poszło z zadaniami z pierwszego tygodnia. Z czym miałaś trudności? Z jakim wyzwaniem musiało Twoje dziecko zmierzyć się? Co zrobiło aby rozwiązać dany problem?

Możesz pobrać wersję PDF tego przewodnika TUTAJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 15% rabatu na pierwsze zamówienie!

0