fbpx
Zaznacz stronę

TYDZIEŃ 1 – WPROWADZENIE | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

TYDZIEŃ 1 | WPROWADZENIE

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWY PDF DO POBRANIA –

Sposób myślenia kształtuje nasze codzienne życie, pomaga nam interpretować doświadczenia i przyszłe możliwości. Tak naprawdę to od dorosłych zależy, w jaki sposób o swoim życiu będą myśleć dzieci. Nastawienie na rozwój to zagadnienie bardzo ważne i potrzebne w dzisiejszym, zwariowanym świecie. Zapraszam Cię do lektury kolejnego artykułu z tej serii.

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, zapraszam Cię serdecznie do przeczytania wstępu do cyklu artykułów o nastawieniu na rozwój. Dowiesz się z niego, skąd wziął się pomysł na napisanie tych tekstów i co było moją największą motywacją.

W tym tygodniu koncentrujemy się na zrozumieniu dwóch koncepcji: nastawienie na stałe oraz nastawienie na rozwój. Omówimy różnice między nimi oraz zastanowimy się nad tym, w jaki sposób można rozwijać i wzmacniać nasz mózg.

Jako rodzic znasz swoje dziecko najlepiej, więc doskonale wiesz, jakie ma nastawienie na rozwój. Jeśli Ty jesteś skupiony na swoim samokształceniu, Twoje dziecko również będzie, ponieważ dzieci są najlepszymi obserwatorami, chłoną to, co je otacza i naśladują swoich rodziców. Stopniowe wprowadzenie zmian i nowych pomysłów, utrzymywanie zabawnej i lekkiej formy ćwiczeń będzie miało bardzo duży wpływ na to, jak Twoje dziecko zareaguje na to, co mu zaproponujesz.

Przeczytaj cykl artykułów „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?”

Zagadnienie nastawienia na rozwój zrozumiesz, gdy przeczytasz cały cykl artykułów, które dla Ciebie przygotowałam. Pełen cykl składa się z następujących artykułów:

 

    1. WSTĘP: Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?
    2. TYDZIEŃ 1: WPROWADZENIE
    3. TYDZIEŃ 2: OBSERWOWANIE
    4. TYDZIEŃ 3: NAŚLADOWANIE
    5. TYDZIEŃ 4: WDRAŻANIE

 

KROK 1: ZBUDUJ FUNDAMENT

Nie ma nic lepszego niż dialog, dlatego na początek proponuję Ci rozmowę z dzieckiem na poniższe tematy:

1. Co oznacza „rozwijać się”? Jakie rzeczy mogą rosnąć?
Odpowiedzi mogą być bardzo różne. Słowo „wzrost” można interpretować jako rozwój, zmianę, dojrzewanie, ewolucję, udoskonalenie. Żywe istoty rosną: rośliny, zwierzęta oraz ludzie! Ludzie rosną, ponieważ ich mięśnie, organy wewnętrzne i szkielet rozwijają się w czasie dojrzewania. Nawet nasz mózg może rosnąć!

2. Wspólnie z dzieckiem wyobraźcie sobie mózg. Zastanówcie się, co oznacza słowo „nastawienie”?
Nasze nastawienie to sposób, w jaki mózg oswaja myśli o rzeczach, które robimy. Nasz sposób myślenia może pomagać lub przeszkadzać. Odpowiednie nastawienie pomaga nam spojrzeć na problemy i wyzwania, a nawet na błędy w pozytywny sposób!

3. Połączmy teraz te dwa słowa: rozwój oraz nastawienie.
Razem, stają się magicznym kluczem, który otwiera drzwi do nowych możliwości zrozumienia otaczającego nas świata.

Co według Ciebie oznacza „nastawienie na rozwój”? Nastawienie na rozwój to przede wszystkim wiara w samego siebie i siła naszego mózgu! Udowodniono, że nasza inteligencja oraz umiejętności rozwijają się, gdy staramy się dokonać trudnych rzeczy, stosujemy właściwe strategie i narzędzia, a co najważniejsze nigdy się nie poddajemy! Innymi słowy, stosujemy nastawienie na rozwój wtedy, gdy zdajemy sobie sprawę, że dzięki praktyce będziemy w czymś lepsi.

4. Co według Ciebie oznacza „nastawienie na stałe” będące przeciwieństwem nastawienia na rozwój?
Sposób myślenia na stałe oznacza to, że nie możesz stać się lepszy, nawet jeżeli dużo ćwiczysz. Osoby, u których myśli i działania są kierowane nastawieniem na stałe, bardzo często rezygnują i łatwo się poddają. Uważają, że popełnianie błędów jest złe i sprawia, że są głupi i mało inteligentni – nie wierzą w moc wysiłku.

Zachęcam do skorzystania z naszego plakatu „Dwa sposoby myślenia”, aby pomóc swojemu dziecku w wizualizacji różnicy pomiędzy tymi nastawieniami naszego umysłu.

Darmowy plakat do kolorowania pobierz TUTAJ.

Użyj skryptu, który znajduje się poniżej, aby omówić z Twoim dzieckiem te dwie koncepcje: nastawienia na stałe vs. nastawienia na rozwój.

„Mama chce z Tobą porozmawiać na temat postrzegania rzeczy, które nas otaczają. Każdy z nas jest inny i każda osoba patrzy na świat na swój własny sposób. Mama i tata mają swoje własne sposoby myślenia, które różnią się od siebie. Dlatego bardzo ważne jest ciągle komunikowanie się. Nawet Twój nauczyciel ma własny sposób myślenia, przez pryzmat którego przekazuje Ci wiedzę i informacje.

 

Możemy spojrzeć na świat na dwa sposoby: pierwszy, że czujemy się silni i szczęśliwi; drugi, że czujemy się sfrustrowani i bezradni.

Ludzie z nastawieniem na wzrost wiedzą, że dzięki ciężkiej pracy mogą lepiej się rozwijać. Chętniej próbują i idą do przodu nawet wtedy, gdy sprawy są bardzo trudne. Używają takich sformułowań, jak: „nie mogę tego zrobić teraz, ale się tego nauczę” oraz „błędy pomagają mi się uczyć”.

 

Każdy czuje inaczej. Niektórzy czują, jakby utknęli w miejscu bez możliwości wyjścia, zamykają swój umysł na nowe pomysły i nie szukają sposobów na rozwiązanie danej sytuacji. To jest właśnie sposób myślenia na stałe – każdemu z nas czasami zdarza się tak myśleć. Tylko od nas zależy, które nastawienie wybierzemy. Pamiętaj jednak, że w sytuacji, która wydaje Ci się trudna, a Ty mimo to, mocno starasz się znaleźć rozwiązanie – jesteś wygrany, ponieważ szukasz, wkładasz dużo wysiłku w to, co robisz”.

KROK 2: PRZYKŁAD IDZIE Z GÓRY

Gorąco Cię zachęcam do podzielenia się z Twoim dzieckiem osobistą historią, w której musiałaś ciężko pracować lub prosić o pomoc innych, aby przezwyciężyć trudności. Następnie zachęć swoje dziecko, aby zrobiło to samo. Zapytaj, z jakim wyzwaniem musiało zmierzyć się w danym dniu lub tygodniu i co zrobiło, aby rozwiązać dany problem?

KROK 3: NASZ MÓZG I NASTAWIENIE NA ROZWÓJ

Porozmawiaj z dzieckiem na temat naszego mózgu i jego niezwykłej zdolności do zmian i rozwoju. Skorzystaj z naszego sugerowanego skryptu, zamieszczonego poniżej:

„Już wiemy, czym jest nastawienie na rozwój, prawda? Porozmawiajmy w takim razie trochę więcej o naszym mózgu i jego niesamowitej sile i zdolnościach!

Czy wiesz, że nasz mózg rozwija się, kiedy próbujemy nowych rzeczy, podejmujemy nowe wyzwania i nie poddajemy się, gdy coś jest trudne?

Pierwszy krok w nauce czegoś nowego jest zawsze najtrudniejszy. Mózg jest mięśniem, więc zachowuje się dokładnie tak, jak inne nasze mięśnie – rozwija się i staje się silniejszy, dzięki regularnym ćwiczeniom i powtarzaniu.”

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK NASTAWIENIA NA ROZWÓJ

POBIERZ DARMOWY PDF Z PRZEWODNIKIEM

 

Ten pierwszy tydzień jest ważny pod względem poprawnego wprowadzenia i zrozumienia dwóch nowych koncepcji: nastawienia na rozwój oraz nastawienia na stałe. Im lepiej zrozumiecie ich mechanizmy działania i potencjalny wpływ na Wasze życie, tym łatwiej będzie Wam odpowiednio zareagować i dokonać bardziej świadomych wyborów.

Podziel się z nami w komentarzu, jak Wam poszło z zadaniami z pierwszego tygodnia. Z czym mieliście trudności? Z jakim wyzwaniem zmierzyło się Twoje dziecko? Co zrobiło, aby rozwiązać dany problem?

Pobierz PDF z przewodnikiem TUTAJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 15% rabatu na pierwsze zamówienie!

0