Zaznacz stronę

TYDZIEŃ 2 – OBSERWOWANIE | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

TYDZIEŃ 2 – OBSERWOWANIE

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWE PDF-Y DO POBRANIA –

Witam Cię w drugim tygodniu naszego przewodnika po nauce nastawienia na rozwój. Jeżeli jesteś tutaj po raz pierwszy, zachęcam Cię do przeczytania wstępnego artykułu wstęp do przewodnika. W drugim kroku możesz przeczytać artykuł z tygodnia pierwszego, by w pełni zrozumieć koncepcję nastawienia na rozwój.

W drugim tygodniu naszego przewodnika koncentrujemy się na obserwowaniu zachowań – zarówno własnych jak i wszystkich otaczających nas osób. Powoli zaczynamy dostrzegać w nas samych oraz u innych te dwa sposoby myślenia: na rozwój oraz na stałe. Wszędzie, gdzie patrzymy, powinniśmy zaobserwować przykłady ludzi łatwo poddających się, lub walczących do samego końca, aby osiągnąć upragniony cel.

Cykl artykułów “Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?”

Osiągniesz najlepsze efekty, gdy zapoznasz się po kolei z artykułami publikowanymi w ramach cyklu “Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?” 🙂

Pełen cykl składa się z następujących artykułów:

 

  1. WSTĘP: Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?
  2. TYDZIEŃ 1: WPROWADZENIE
  3. TYDZIEŃ 2: OBSERWOWANIE
  4. TYDZIEŃ 3: NAŚLADOWANIE
  5. TYDZIEŃ 4: WDRAŻANIE

 

Jak konkretnie zabrać się za analizę naszego sposobu myślenia?

 

KROK 1: ZASTANÓW SIĘ NAD DEFINICJAMI

Przeczytaj ponownie definicje nastawienia na rozwój oraz nastawienia na stałe. Dla przypomnienia, umieszczam je jeszcze raz poniżej:

  • Nastawienie na rozwój polega na podejmowaniu ryzyka, wychodzeniu poza strefę komfortu, stawianiu czoła wyzwaniom i nieustannej pracy nam nimi. Osoby z nastawieniem na rozwój są otwarte na nowe informacje, które wzbogacają ich wiedzę (powód dlaczego nauka jest dla nich priorytetem).
  • Nastawienie na stałe polega na ciągłym udowadnianiu każdemu, ile jesteś warta oraz jak bardzo jesteś inteligentna. Osoby z nastawieniem na stałe nie wierzą w moc wysiłku, boją się nowych wyzwań, łatwo poddają się oraz ciągle zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zostaną ocenione przez otoczenie.

Teraz zastanów się, czy zaobserwowałaś u siebie moment, w którym postępowałaś zgodnie z jednym z tych dwóch sposobów myślenia. Jaka to była sytuacja? Z jakim problemem się uporałaś? Co zrobiłaś, aby rozwiązać sytuację? Przedyskutuj ze swoim dzieckiem, jak można przejść od nastawienia na stałe do nastawienia na rozwój, używając prostych słów i fraz.

Bezpłatny czarno-biały plakat do kolorowania pobierz TUTAJ

Skorzystaj z naszego sugerowanego skryptu poniżej:

W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy na temat tego, jak można rozwijać siebie oraz wzmocnić swój mózg dzięki ciężkiej pracy. Czy zaobserwowałeś jakiś moment, w którym mocno czegoś chciałeś i nie poddawałeś się dopóki nie udało Ci się tego osiągnąć? Jak wtedy się czułeś? A co zrobiłeś, gdy poczułeś, że utknąłeś? Czy szukałeś pomocy? Czy łatwo się poddałeś? 

KROK 2: ZRÓB RAZEM Z DZIECKIEM LISTĘ STWIERDZEŃ O ROZWOJU

Poproś swoje dziecko, aby zastanowiło się i napisało na kawałku papieru kilka stwierdzeń o nastawieniu na STAŁE. Np. „łatwo się poddaję”, „nie umiem tego zrobić”, „to jest za trudne”, itd. Następnie stwórzcie razem alternatywną listę stwierdzeń, które odzwierciedlają nastawienie na ROZWÓJ. Np. „postaram się bardziej”, „nie umiem tego robić JESZCZE”, „to jest trudne, jednak starając się, mogę znaleźć kilka rozwiązań”, itd.

Zachęcam do inspirowania się naszym plakatem. który możesz pobrać tutaj.

 

KROK 3: SŁOWA MAJĄ MOC

Wybierz kilka miejsc w Twoim domu (ze szczególnym uwzględnieniem pokoju dziecka) i zawieś na ścianach plakaty z wybranymi cytatami. Powinny one charakteryzować sposób nastawienia na rozwój. Ich rolą jest przypomnienie Twojemu dziecku o nowo poznanym słownictwie, a także motywowanie go do ciągłej pracy nad sobą. 

Ty jako rodzic będziesz miał bardzo ważną rolę, czyli pilnowanie słownictwa Twojego dziecka. Kiedy usłyszysz, że dziecko mówi słowa w stylu „nastawienia na stałe” – pokaż mu plakat z zamiennym cytatem nastawienia „na rozwój” i pozwól mu odczytać słowa na głos. Następnie porozmawiajcie razem na temat sytuacji, w której dziecko użyło słów w stylu „nastawienia na stałe”. Postaraj się wyjaśnić mu, dlaczego warto zmienić swoje nastawienie i co Twoje dziecko dzięki temu zyska.

Rozważ wprowadzenie codziennej rutyny. Zastanów się jak możesz łatwo pomóc swojemu dziecku zbudować mentalność, która będzie skoncentrowana na jego rozwoju. Poświęć co najmniej kilka minut dziennie na rozmowę z dzieckiem na ten temat. Poniżej znajdziesz jeden z naszych ulubionych cytatów. Korzystaj z niego do woli i powtarzaj go codziennie: 

„Możemy osiągnąć wszystko, czego pragniemy przez ciężką pracę, próby wdrażania różnych strategii oraz wspieranie się nawzajem.” 

Możesz pobrać wersję PDF tego przewodnika TUTAJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 15% rabatu na pierwsze zamówienie!
0