fbpx
Zaznacz stronę

TYDZIEŃ 2 – OBSERWOWANIE | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

TYDZIEŃ 2 | OBSERWOWANIE 

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWY PDF DO POBRANIA –

W drugim tygodniu naszego przewodnika koncentrujemy się na obserwowaniu zachowań zarówno naszych jak i wszystkich otaczających nas osób. Powoli zaczynamy dostrzegać w nas samych oraz u innych te dwa sposoby myślenia: nastawienia na rozwój oraz nastawienia na stałe.

Jeśli jesteś tutaj po raz pierwszy, zapraszam Cię serdecznie do przeczytania wstępu do cyklu artykułów o nastawieniu na rozwój. Dowiesz się z niego, skąd wziął się pomysł na napisanie tych tekstów i co było moją największą motywacją. W drugim kroku możesz przeczytać artykuł z tygodnia pierwszego, tak aby w pełni zrozumieć koncepcję nastawienia na rozwój. 

W jaki sposób przeanalizować nasz sposób myślenia?

KROK 1: ZDEFINIUJ NASTAWIENIE NA ROZWÓJ

Przeczytaj ponownie definicje nastawienia na rozwój oraz nastawienia na stałe. Dla przypomnienia umieszczam je jeszcze raz poniżej:

  • Nastawienie na rozwój polega na podejmowaniu ryzyka, wychodzeniu poza strefę komfortu, stawianiu czoła wyzwaniom i nieustannej pracy nad nimi. Osoby z nastawieniem na rozwój są otwarte na nowe informacje, które wzbogacają ich wiedzę, ponieważ nauka jest dla nich priorytetem.
  • Nastawienie na stałe polega na ciągłym udowadnianiu każdemu, ile jest się wartym i jak wielką inteligencją można się popisać. Osoby z nastawieniem na stałe nie wierzą w moc wysiłku, boją się nowych wyzwań, łatwo się poddają oraz ciągle zastanawiają się nad tym, w jaki sposób zostaną ocenione przez otoczenie.

Teraz zastanów się, czy zaobserwowałeś u siebie moment, w którym postępowałeś zgodnie z jednym z dwóch sposobów myślenia? W jakiej sytuacji to się zdarzyło? Z jakim problemem się uporałeś? Co zrobiłeś, aby rozwiązać sytuację?
Przedyskutuj ze swoim dzieckiem, jak można przejść od nastawienia na stałe do nastawienia na rozwój, używając prostych słów i fraz.

Bezpłatny czarno-biały plakat do kolorowania pobierz TUTAJ.

Skorzystaj z naszego sugerowanego skryptu poniżej:

W zeszłym tygodniu rozmawialiśmy na temat tego, jak można się rozwijać oraz wzmocnić swój mózg dzięki ciężkiej pracy. Czy zaobserwowałeś jakiś ważny moment, w którym bardzo czegoś chciałeś i nie poddawałeś się, dopóki nie udało Ci się tego osiągnąć? Jak wtedy się czułeś? Co zrobiłeś, gdy poczułeś, że utknąłeś? Czy szukałeś pomocy? Czy łatwo odpuściłeś?

KROK 2: NASTAWIENIE NA ROZWÓJ – TO WARTO WIEDZIEĆ

Poproś swoje dziecko, aby zastanowiło się i napisało na kartce kilka stwierdzeń o nastawieniu na STAŁE, np. „łatwo się poddaję”, „nie umiem tego zrobić”, „to jest za trudne”, itd. Następnie stwórzcie razem alternatywną listę stwierdzeń, które odzwierciedlają nastawienie na ROZWÓJ, np. „postaram się bardziej”, „nie umiem tego robić JESZCZE, ale się nauczę”, „to jest trudne, jednak starając się, mogę znaleźć kilka rozwiązań”, itd.
Zachęcam do inspirowania się naszym plakatem, który możecie pobrać TUTAJ.

KROK 3: SŁOWA MAJĄ WIELKĄ MOC

Wybierz kilka miejsc w Twoim domu (ze szczególnym uwzględnieniem pokoju dziecka) i zawieś na ścianach plakaty z wybranymi cytatami. Powinny one charakteryzować sposób nastawienia na rozwój. Ich rolą jest przypomnienie Twojemu dziecku o nowo poznanym słownictwie, a także motywowanie go do ciągłej pracy nad sobą.

Ty jako rodzic będziesz miał bardzo ważną rolę, czyli pilnowanie słownictwa Twojego dziecka. Kiedy usłyszysz, że dziecko mówi słowa w stylu „nastawienia na stałe”, pokaż mu plakat z zamiennym cytatem „nastawienia na rozwój” i pozwól mu odczytać słowa na głos. Następnie porozmawiajcie na temat sytuacji, w której dziecko użyło słów w stylu „nastawienia na stałe”. Postaraj się wyjaśnić mu, dlaczego warto zmienić swoje nastawienie i jak wiele zyska dzięki temu.

 

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK NASTAWIENIA NA ROZWÓJ

POBIERZ DARMOWY PDF Z PRZEWODNIKIEM

 

Codzienna rutyna i powtarzanie tych samych zwrotów ułatwi Wam pracę nad sobą, co więcej, Wasza komunikacja ulegnie znacznej poprawie, ponieważ będziecie rozumieć siebie i swoje pragnienia. Poświęćcie co najmniej kilka minut dziennie na rozmowę na ten temat.

Poniżej znajdziesz jeden z naszych ulubionych cytatów. Korzystaj z niego do woli i powtarzaj go codziennie:

„Możemy osiągnąć wszystko, czego pragniemy przez ciężką pracę, próby wdrażania różnych strategii oraz wspieranie się nawzajem.”

Pobierz PDF z przewodnikiem TUTAJ.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 10% rabatu na pierwsze zamówienie!

0