fbpx
Zaznacz stronę

WSTĘP | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWY PDF DO POBRANIA –

Samokształcenie jest w życiu bardzo ważne. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że uczymy się całe życie i to, w jaki sposób myślimy i się wypowiadamy, ma na nas ogromny wpływ. Dlatego stworzyłam dla Was cykl tekstów na temat nastawienia na rozwój, ponieważ uważam, że każdy z nas może zmienić swoje nastawienie do życia i osiągnąć sukces.

 

Odkąd pamiętam, podziwiałam ludzi sukcesu i byłam bardzo ciekawa, jak osiągnęli swoje własne szczyty. Chciałam dokonać tego samego i szukałam sposobów, jak to zrobić. Czytałam mnóstwo książek, np. Kiyosakiego, MJ DeMarco, Toniego Robbinsa, T. Harv Ekera, Jimi Rohna, Napoleona Hilla, Steve’a Jobsa i wielu innych, jednak ciągle czegoś mi brakowało.

 

Prawda jest taka, że każda książka czegoś nas uczy i z każdej można wyciągnąć przydatne wskazówki. Jednak żadna nie pomogła mi w połączeniu tych wszystkich teorii w jedną strategię, która doprowadziłaby mnie do wymarzonego sukcesu. Po przeczytaniu każdej książki otrzymałam zarówno ogólne porady, które nie były dla mnie odkrywcze, np. „nie bój się ryzyka”, „uwierz w siebie”, „myśl pozytywnie”, jak i mnóstwo nowych pytań pozostawionych bez odpowiedzi. Czułam się zmotywowana przez parę pierwszych dni, później pozostawał mi tylko niesmak, że ludzie sukcesu nadal mają swoje tajemnice i autorzy książek nie mówią nam wszystkiego. Dalej ich podziwiałam i szukałam swojej drogi.

 

MINDSET: NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU

Pewnego dnia trafiłam na książkę Carol Dweck „Mindset: Nowa psychologia sukcesu” i nagle poczułam, że to jest to, czego szukałam! Książka zabiera nas w podróż w głąb siebie. Odkrywamy nasze świadome i nieświadome myślenie i to, w jaki sposób wpływają na nasze działanie. Odkryłam, w jaki sposób proste słowa mogą silnie wpływać na naszą zdolność do samodoskonalenia. W kilku słowach dr. Dweck sprawiła, że w końcu zrozumiałam, jaki wpływ na mnie ma mój sposób myślenia:

„Oczywiście, ludzie o stałym sposobie myślenia przeczytali książki, które mówią: sukces polega na tym, aby być najlepszą wersją samego siebie, a nie być lepszym od innych; porażka jest szansą, a nie potępieniem; wysiłek jest kluczem do sukcesu; itd. Lecz nie mogą tego zastosować w praktyce, ponieważ ich stały sposób myślenia – ich wiara w stałe cechy – mówi im coś zupełnie innego: sukces polega na tym, aby być bardziej utalentowanym od innych, porażka jest miarą samego siebie i wysiłek jest dla tych, którzy nie mogą tego dokonać bez wrodzonego talentu”

Wszystko zaczęło układać się w mojej głowie i zrozumiałam, dlaczego zachowuję się i myślę w taki, a nie inny sposób. Okazało się, że miałam złe nastawienie!

Zaczęłam więc zgłębiać tematykę nastawienia na stałość i nastawienia na rozwój. Zrozumiałam, jak jedna mała rzecz może mieć ogromny wpływ na całe moje życie. Uświadomiłam sobie, że ludzie dzielą się na dwie grupy:

  • pierwsza grupa ludzi wierzy, że rodzimy się z pewnymi cechami, których nie da się zmienić w ciągu życia, co prowadzi do pewnych myśli i działań,
  • druga grupa ludzi wierzy, że cechy, z którymi rodzimy się, wymagają pielęgnowania i udoskonalania, dzięki czemu doprowadzą nas do zupełnie innych myśli i działań.

 

Wczesne kształtowanie właściwego nastawienia umysłu ma kluczowe znaczenie w dorosłym życiu. Dzieci mocniej starają się i osiągają więcej, kiedy zrozumieją, że wkładanie wysiłku w osiągnięcie jakiegoś celu i stosowanie właściwych narzędzi sprawia, że stają się inteligentniejsi. Dla dzieci uświadomienie sobie, że mogą rozwijać swoje zdolności umysłowe, będzie niesamowitym odkryciem. To samo zauważyłam u siebie, tylko że już w dorosłym życiu. Jaki z tego wniosek? Nigdy nie jest za późno, aby dokonać zmian w życiu.

 

Jak zatem nauczyć dzieci nastawienia na rozwój? Na początek upewnij się, że Ty zrozumiesz podstawy.

 

Przeczytaj cykl artykułów „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?

Zagadnienie nastawienia na rozwój zrozumiesz, gdy przeczytasz cały cykl artykułów, które dla Ciebie przygotowałam. Pełen cykl składa się z następujących artykułów:

 

  1. WSTĘP: Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?
  2. TYDZIEŃ 1: WPROWADZENIE
  3. TYDZIEŃ 2: OBSERWOWANIE
  4. TYDZIEŃ 3: NAŚLADOWANIE
  5. TYDZIEŃ 4: WDRAŻANIE

 

CO TO JEST NASTAWIENIE NA ROZWÓJ?

Każdy z nas ma jakieś przekonania, na temat swoich umiejętności i potencjału. Te przekonania są częścią naszego umysłu i z jednej strony mogą napędzać nasze działania, definiując nasz sukces, ale z drugiej strony mogą nas blokować przed podejmowanie wyzwań. Sposób myślenia kształtuje nasze codzienne życie, pomaga nam interpretować doświadczenia i przyszłe możliwości.

W swoich badaniach na Uniwersytecie Stanforda dr Carol Dweck zidentyfikowała dwa rodzaje mentalności, dwa różne światy:

  • w jednym świecie – nastawienie na stałość – sukces polega na udowadnianiu każdemu, że jesteś inteligentny lub utalentowany. Błędy są postrzegane jako porażki, a nie jako okazje do rozwoju i nauki. Porażka znaczy, że nie jesteś wystarczająco dobry w tym, co robisz. Pomyśl o sytuacjach, kiedy dostałeś złą ocenę, zwolnili Cię z pracy, zostałeś odrzucony. Jak wtedy się czułeś? Na pewno przyszło Ci do głowy, że nie jesteś zbyt mądry lub uzdolniony. Co więcej, w tym świecie, wysiłek jest czymś złym, dlatego że wkładanie wysiłku w osiągnięcie jakiegoś celu oznacza, że nie jesteś zbyt inteligentny lub uzdolniony. Jeżeli byłbyś pewny swoich zdolności, nie potrzebowałbyś tak się wysilać. To taki paradoks stworzony przez nasz własny umysł, 
  • w drugim świecie – nastawienie na rozwój – chodzi o to, żeby ciągle uczyć się czegoś nowego i się rozwijać. Porażka to nie koniec drogi, nie definiuje Ciebie jako osoby. Mówiąc wprost, porażka to problem, z którym należy się zmierzyć, rozwiązać i z którego należy wyciągnąć wnioski. Tak samo, jeżeli chodzi o wysiłek. Wkładając wysiłek w dane przedsięwzięcie, sprawiasz, że stajesz się coraz mądrzejszy lub bardziej uzdolniony. Osoby nastawione na wzrost, rozwijają pasję z ciągłego uczenia się. Nic dziwnego, że ten sposób myślenia jest silnie związany z większym szczęściem i osiągnięciami w życiu.

Każdy z nas ma wybór. Nasz umysł składa się z różnych przekonań. Mają one niesamowitą siłę. Uświadom sobie, że te przekonania to tylko myśli w Twojej głowie – zawsze możesz zmienić zdanie i ich kierunek. Twój pogląd o sobie może decydować o wielu istotnych rzeczach. Jeśli uważasz, że Twoje cechy są niezmienne – nastawienie na stałe – będziesz ciągle chciał udowadniać swoją inteligencję, zamiast uczyć się na błędach.

W “Mindset: Nowa psychologia sukcesu” dr. Dweck pisze:

Jeżeli masz pewny poziom inteligencji, określoną osobowość i określony charakter moralny – dobrze byłoby udowodnić, że masz je w wystarczającej dawce! Nie wyglądałabyś lub nie czułabyś się dobrze z niedoborem tych najbardziej podstawowych cech. […] Innymi słowy, dla osób z nastawienie na stałe każda sytuacja wymaga potwierdzenia ich inteligencji, osobowości lub charakteru. Każda sytuacja jest oceniana: Czy odniosę sukces, czy porażkę? Czy będę wyglądać mądrze, czy głupio? Czy zostanę zaakceptowana, czy odrzucona? Czy poczuję się jak zwycięzca, czy przegrany?”

Żyjemy w takim społeczeństwie, gdzie kulturowo cenimy inteligencję, osobowość i charakter. To jest normalne, jednak:

dlaczego tracimy czas na ciągłe udowadnianie jak bardzo jesteśmy inteligentni” – pisze dr. Dweck w książce – „kiedy zamiast tego moglibyśmy starać się być coraz lepszą wersją siebie? Po co ukrywać braki, zamiast je pokonywać? Po co szukać przyjaciół lub partnerów, którzy tylko podnoszą Twoją samoocenę zamiast tych, którzy również zmobilizują Cię do rozwoju osobistego? Znakiem rozpoznawczym nastawienia na rozwój  jest rozwijanie pasji do wykraczania poza strefę komfortu i pozostawanie w niej nawet (lub szczególnie), gdy nie idzie Ci za dobrze. Ten sposób myślenia pozwala ludziom rozwijać się nawet w najbardziej wymagających momentach w ich życiu”.

 

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK

POBIERZ DARMOWY PDF Z PRZEWODNIKIEM

 

Jak nauczyć dziecko nastawienia na rozwój?

Nie jest to łatwym zadaniem, ale może stać się jednym z najważniejszych czynników ich sukcesu i szczęścia w życiu. W tym przewodniku, podzielonym na 4 tygodnie, znajdziesz narzędzia, które pomogą Ci w budowaniu fundamentu, na którym będziemy rozwijać nastawienie na rozwój Twój i Twojego dziecka. Każdy tydzień zawiera wiele zajęć i narzędzi, jak również sugerowane scenariusze, które umożliwią łatwe i zabawne dyskusje z Twoim dzieckiem.

Pobierz PDF z przewodnikiem TUTAJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 15% rabatu na pierwsze zamówienie!

0