Zaznacz stronę

WSTĘP | JAK NAUCZYĆ SIEBIE I SWOJE DZIECI NASTAWIENIA NA ROZWÓJ?

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK

– TEN ARTYKUŁ ZAWIERA DARMOWY PDF DO POBRANIA –

Od kiedy pamiętam, podziwiałam ludzi sukcesu i strasznie byłam ciekawa jak osiągnęli swoje własne szczyty. Chciałam dokonać tego samego i szukałam sposobów jak to zrobić. Czytałam mnóstwo książek, m.in. Kiyosakiego, MJ DeMarco, Toniego Robbinsa, T. Harv Ekera, Jimi Rohna, Napoleona Hill’a, Steve’a Jobs’a i wiele innych, jednak ciągle czegoś mi brakowało.

Prawda jest taka, że każda książka coś nas uczy i z każdej można wyciągnąć przydatne wskazówki. Jednak, żadna nie pomogła mi w połączeniu tych wszystkich teorii w jedną strategię, która doprowadziłaby mnie do wymarzonego sukcesu. Po przeczytaniu każdej książki, otrzymałam zarówno ogólne porady takie jak „Nie bój się ryzyka”, „Uwierz w siebie”, „Myśl pozytywnie” jak i mnóstwo nowych pytań pozostawionych bez odpowiedzi.

Czułam się zmotywowana przez parę pierwszych dni, później pozostawał mi tylko niesmak, że ludzie sukcesu nadal mają swoje tajemnice i autorzy książek nie mówili nam wszystkiego. Dalej ich podziwiałam i szukałam.

 

MINDSET: NOWA PSYCHOLOGIA SUKCESU

Aż natrafiłam na książkę Carol Dweck: „Mindset: Nowa psychologia sukcesu” i nagle poczułam, że doświadczyłam ten Aha! moment. Książka zabiera nas w podróż odkrywania jak nasze świadome i nieświadome sposoby myślenia wpływają na nasze działania. Jak coś tak prostego jak słownictwo może mieć silny wpływ na naszą zdolność do samodoskonalenia. W kilku słowach dr. Dweck sprawiła, że w końcu zrozumiałam jaki wpływ na mnie ma mój sposób myślenia:

„Oczywiście, ludzie o stałym sposobie myślenia przeczytali książki, które mówią: Sukces polega na tym, aby być najlepszą wersją samego siebie a nie być lepszym od innych; porażka jest szansą, a nie potępieniem; wysiłek jest kluczem do sukcesu; itd. Lecz nie mogą tego zastosować w praktyce, ponieważ ich stały sposób myślenia – ich wiara w stałe cechy – mówi im coś zupełnie innego: sukces polega na tym, aby być bardziej utalentowanym od innych, porażka jest miarą samego siebie i wysiłek jest dla tych, którzy nie mogą tego dokonać bez wrodzonego talentu.”

Wszystko zaczęło układać mi się w głowie i zrozumiałam raz na zawsze dlaczego zachowuję się i myślę w dany sposób. Okazało się, że miałam złe nastawienie!

Gdy zaczęłam zgłębiać tematykę „nastawienia na stałość” vs. „nastawienia na rozwój” zrozumiałam jak jedna mała rzecz może mieć ogromny wpływ na rezultat końcowy. Uświadomiłam sobie, że ludzie dzielą się na dwie grupy. Pierwsza grupa ludzi wierzy, że rodzimy się z pewnymi cechami których nie da się zmienić w ciągu życia, co prowadzi do pewnych myśli i działań. Natomiast druga grupa ludzi wierzy, że cechy z którymi rodzimy się, wymagają  pielęgnowania i udoskonalania dzięki czemu doprowadzą nas to do zupełnie innych myśli i działań.

Wczesne kształtowanie właściwego nastawienia umysłu ma kluczowe znaczenie dla dorosłego życia. Dzieci mocniej starają się i osiągają więcej, kiedy zrozumieją, że wkładanie wysiłku w osiągnięcie jakiegoś celu i stosowanie właściwych narzędzi sprawia, że stają się inteligentniejsi. Uświadomienie sobie przez dzieci, że mogą rozwijać swoje zdolności umysłowe będzie niesamowitym odkryciem! To samo stało się ze mną tylko, że już w dorosłym życiu. Nigdy nie jest za późno!

Jak zatem nauczyć dzieci rozwijania nastawienia umysłu na wzrost? Na początek upewnijmy się, że TY zrozumiesz podstawy.

Cykl artykułów „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?”

Osiągniesz najlepsze efekty jak zapoznasz się po kolei z artykułami publikowanymi w ramach cyklu „Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?” 🙂

Pełen cykl składa się z następujących artykułów:

 

  1. WSTĘP: Jak nauczyć siebie i swoje dzieci nastawienia na rozwój?
  2. TYDZIEŃ 1: WPROWADZENIE
  3. TYDZIEŃ 2: OBSERWOWANIE
  4. TYDZIEŃ 3: NAŚLADOWANIE
  5. TYDZIEŃ 4: WDRAŻANIE

 

CO TO JEST NASTAWIENIE NA ROZWÓJ?

Wszyscy mamy własne przekonania na temat naszych umiejętności i potencjału. Te przekonania są częścią naszego umysłu, które są tak silne, że mogą napędzać nasze działania i zdefiniować nasz sukces. Nasz sposób myślenia kształtuje nasze codzienne życie, pomaga nam interpretować nasze doświadczenia i przyszłe możliwości.

W swoich badaniach na Uniwersytecie Stanforda, dr Carol Dweck zidentyfikowała dwa rodzaje mentalności. Wyobraź sobie dwa różne światy.

W jednym świecie – świat nastawienia na stałe – sukces polega na udowadnianiu każdemu, że jesteś inteligentna lub utalentowana. Błędy są postrzegane jako porażki, a nie jako okazje do rozwoju i nauki. Porażka znaczy, że nie jesteś wystarczająco dobra w tym co robisz. Pomyśl o sytuacjach kiedy dostałaś złą ocenę, zwolnili Cię z pracy, zostałaś odrzucona. Jak wtedy czułaś się? Na pewno przyszło Ci do głowy, że nie jesteś zbyt mądra lub uzdolniona. Dodatkowo, w tym świecie, wysiłek jest czymś złym. A to dlatego, że wkładanie wysiłku w osiągnięcie jakiegoś celu oznacza, że nie jesteś zbyt inteligenta lub uzdolniona. Jeżeli byłabyś pewna swoich zdolności, nie potrzebowałabyś tak się wysilać. To taki paradoks stworzony przez nasz własny umysł! 

Natomiast w drugim świecie – świat nastawienia na rozwój – chodzi o to, żeby ciągle uczyć się czegoś nowego i rozwijać się. Porażka to nie koniec drogi, nie definiuje Cię jako osobę. Mówiąc wprost, porażka to problem z którym należy się zmierzyć, rozwiązać i z którego należy wyciągnąć wnioski. Tak samo jeżeli chodzi o wysiłek. Wkładając wysiłek w dane przedsięwzięcie, sprawiasz że stajesz się coraz mądrzejsza lub uzdolniona. Osoby nastawione na wzrost, rozwijają pasję z ciągłego uczenia się. Nic dziwnego, że ten sposób myślenia jest silnie związany z większym szczęściem i osiągnięciami w życiu.

Każdy z nas ma wybór. Nasz umysł składa się z różnych przekonań. Mają one niesamowitą siłę. Uświadom sobie, że te przekonania to tylko myśli w Twojej głowie. Zawsze możesz zmienić zdanie.

Twój pogląd o samej sobie może decydować o wszystkim. Jeśli uważasz, że Twoje cechy są niezmienne – nastawienie na stałe – będziesz ciągle chciała udowadniać swoją inteligencję, zamiast uczyć się na błędach.

W „Mindset: Nowa psychologia sukcesu” dr. Dweck pisze:

„Jeżeli masz pewny poziom inteligencji, określoną osobowość i określony charakter moralny – dobrze byłoby udowodnić, że masz je w wystarczającej dawce! Nie wyglądałabyś lub nie czułabyś się dobrze z niedoborem  tych najbardziej podstawowych cech. […] Innymi słowy, dla osób z nastawienie na stałe każda sytuacja wymaga potwierdzenia ich inteligencji, osobowości lub charakteru. Każda sytuacja jest oceniana: Czy odniosę sukces czy porażkę? Czy będę wyglądać mądrze czy głupio? Czy zostanę zaakceptowana czy odrzucona? Czy poczuję się jak zwycięzca czy przegrany?”

Żyjemy w takim społeczeństwie gdzie kulturowo cenimy inteligencję, osobowość i charakter. To jest normalne, jednak

„dlaczego tracimy czas na ciągłe udowadnianie jak bardzo jesteśmy inteligentni” – pisze dr. Dweck w książce – „kiedy zamiast tego, moglibyśmy starać się być coraz lepszą wersją siebie? Po co ukrywać braki zamiast je pokonywać? Po co szukać przyjaciół lub partnerów, którzy tylko podnoszą Twoją samoocenę zamiast tych, którzy również zmobilizują Cię do rozwoju osobistego? Znakiem rozpoznawczym nastawienia na rozwój  jest rozwijanie pasji do wykraczania poza strefę komfortu i pozostawanie w niej nawet (lub szczególnie) gdy nie idzie Ci za dobrze. Ten sposób myślenia pozwala ludziom rozwijać się nawet w najbardziej wymagających momentach w ich życiu.”

 

4-TYGODNIOWY PRZEWODNIK

Nauka nastawienia na rozwój dla dzieci nie jest łatwym zadaniem, ale może stać się jednym z najważniejszych czynników ich sukcesu i szczęścia w życiu.

W tym przewodniku, podzielonym na 4 tygodnie, znajdziesz narzędzia które pomogą Ci w budowaniu fundamentu na którym będziemy rozwijać Twoje i Twojego dziecka nastawienie na rozwój. Każdy tydzień zawiera wiele zajęć i narzędzi jak również sugerowane scenariusze, które umożliwią łatwe i zabawne dyskusje z Twoim dzieckiem.

Możesz pobrać wersję PDF tego przewodnika TUTAJ

Bądź na bieżąco!

Zapisz się na newsletter. pobierz bezpłatny e-book
i otrzymaj 15% rabatu na pierwsze zamówienie!

0