Dzień Matki jest świętem obchodzonym w blisko 50 krajach na całym świecie. Święto naszych rodzicielek spotkamy w krajach europejskich, USA, Kanadzie, Meksyku, Indiach, Chinach, Tajlandii i Japonii. Jest to dzień poświęcony podziękowaniom i docenianiu Mam, ich trudu włożonego w macierzyństwo, miłości i wsparcia. Popularność Dnia Matki jest tak duża, że odnotowuje się w tym dniu znaczący wzrost wykonywanych połączeń telefonicznych. Od czego to wszystko się zaczęło?

Dzień Matki z Gusto, historia i ciekawostki

Boginie Matki – Starożytna Grecja i Rzym

Początek Dnia Matki odnajdziemy już w czasach starożytnych Greków i Rzymian. Coroczne wiosenne święta były poświęcone boginiom macierzyństwa. Grecy czcili boginię Rheę, będącą matką wielu bóstw. Natomiast starożytni Rzymianie wiosenną porą obchodzili święto Hilaria, które było poświęcone Matce Cybele (bogini płodności, urodzaju i wiosny). Odchody te polegały na trzydniowym świętowaniu, paradach i składaniu ofiar.

Od tysiącleci święto poświęcone Matkom wielokrotnie ewoluowało. Niezmienna pozostała jednak jedna kwestia. Każda Mama jest jak bogini – przyczynia się do tworzenia nowego życia i jednocześnie wkłada wiele trudu i wysiłku w wychowanie swoich pociech.

dzień matki obchody święta w Grecji
Ceres przy fontannie, w towarzystwie puttów – Guillaume Courtois.
Ceres była córką Rhei i boginią płodności.

Anna Jarvis – Matka “Dnia Matki”

Prawdopodobnie nie znalibyśmy Dnia Matki bez determinacji Anny Jarvis urodzonej w 1864 roku na amerykańskiej ziemi. Chociaż bezdzietna – to ona stworzyła święto oddające hołd swojej Matce i wszystkim innym Matkom na świecie. Historia Dnia Matki toczyła się w Stanach Zjednoczonych i opowiadała o działaniach córki dążącej do spełnienia marzenia jej Matki – Anny Marie Jarvis – o uznaniu dnia poświęconego Matkom.

Dwunastoletnia Anna usłyszała modlitwę Matki o upamiętnieniu służby, jaką oddają ludzkości Matki w każdej dziedzinie życia. Po śmierci jej Matki w 1905 roku Anna rozpoczęła działania na rzecz ustanowienia Dnia Matki narodowym świętem w USA. Pierwszym wydarzeniem była mała uroczystość w kościele metodystów. Z czasem wysiłki Anny Jarvis zostały dostrzeżone na szeroką skalę. Kampania przekształciła się na wykorzystanie każdego środka przekazu i wysyłanie setek listów do rządzących.

Działania Anny przyniosły w końcu zamierzony skutek. Już w 1909 roku święto Matek obchodzone było w czterdziestu pięciu stanach, na Hawajach, w Puerto Rico, Kanadzie i Meksyku. Ilość stanów i popularność święta zwiększała się. Symbolem Dnia Matki stały się białe i czerwone goździki, będące ulubionymi kwiatami Matki Anny. Biały goździk symbolizował czystość matczynego serca i był poświęcony zmarłym Matkom, natomiast czerwony – tym żyjącym. 

Dzień Matki oficjalnie został ogłoszony świętem narodowym w 1914 roku przed Woodrowa Wilsona. Na datę corocznych obchodów wybrano drugą niedzielę maja.

dzień matki Anna Javis Ann Marie Javis
Ann Marie Jarvis po lewej i jej córka Anna Jarvis po prawej.
Courtesy of The Library of Congress

Dlaczego Anna Jarvis znienawidziła Dzień Matki?

Według Anny, Dzień Matki miał na celu oddanie należytej czci, wdzięczności i miłości rodzicielkom. Anna poświęciła swoje życie, by Matki zostały odpowiednio uhonorowane swoim dniem. Szybko jednak pożałowała swoich działań.

Wraz z popularnością święta wzrastała komercjalizacja tego dnia. Kwiaciarnie, papiernie i cukiernie podłapały okazję do zwiększenia zarobków. Anna widząc jak skomercjalizowano Dzień Matki, zaczęła potępiać przemianę i wzywała do jej zaprzestania. Większość swojego majątku wydała na opłaty prawne procesów przeciwko cukiernikom, kwiaciarniom i organizacjom przyczyniającym się do skomercjalizowania tego święta. 

dzień matki Anna Javis
Anna Jarvis. Zdjęcie z BETTMANN/CORBIS.

Obchody Dnia Matki na świecie

Kierując się tą samą ideą uczczenia i docenienia rodzicielek, święto poświęcone Matkom przybrało różne formy w różnych zakątkach świata. Dzień Matki obchodzi się przeważnie wiosną od marca do maja w zależności od danego kraju, co pozostało niezmienne od czasów starożytnej Grecji i Rzymu.

W Stanach Zjednoczonych Dzień Matki jest jednym z największych świąt. Spełniły się przewidywania Anny, ponieważ konsumenci skupiają się na zakupach, zamiast skoncentrować się na prawdziwej symbolice tego święta. Mamy otrzymują przeróżne prezenty od swoich dzieci i są odciążane od domowych obowiązków.

Dzień Matki w Anglii nazywany jest Niedziela u Matki (Mothering Sundawy) i przypada w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. W ten dzień dorosłe dzieci zjeżdżają do domów rodzinnych, by spędzić wspólnie czas. Dawniej podczas Niedzieli u Matki nawet więźniowie i żołnierze otrzymywali przepustki do domu.

W Meksyku i Hiszpanii Dzień Matki jest nierozerwalnie związany ze świętami religijnymi. Matki są zwolnione z pełnienia obowiązków domowych, a zadaniem dzieci jest umilenie dnia swoim rodzicielkom upominkami i wierszykami. W północnej części Hiszpanii tradycyjnie podaje się Matkom śniadanie do łóżka. Niesamowitą ciekawostką jest to, że zaradne kobiety same dla siebie przygotowują ten posiłek dzień wcześniej, by następnie w swoje święto zachwycać się daniem przyniesionym do łóżka przez dzieci.

Indyjski Dzień Matki jest świętem bardzo kolorowym i hucznym. Związany jest z boginią matką Durgą, symbolizującą opiekę nad domownikami i przedstawianą jako niezwyciężona wojowniczka walcząca z demonami. Matki mają tego dnia zakaz zbliżania się do kuchni i sprzątania. 

Matki w krajach arabskich oprócz znanych nam prezentów, otrzymują także spisane na papierze życzenia i obietnice poprawy od dzieci. Jest to dzień poświęcony wspólnemu piknikowaniu razem z sąsiadami i przyjaciółmi. Nie wszyscy muzułmanie obchodzą jednak Dzień Matki. 

Chiński Dzień Matki nie jest powszechnie znany. W rodzinach obchodzących te święto Matki otrzymują od swoich dzieci białe lilie. Kwiaty te sadzą, kiedy ich dzieci opuszczają dom rodzinny, a po ich kondycji wiedzą, jak im się wiedzie.

W bliskiej naszemu sercu Rumunii, Dzień Matki (Ziua Mamei) obchodzony jest w dwóch terminach. Ziua Mamei popularnie jest obchodzony 8 marca, łącznie z Dniem Kobiet. Od 2009 roku oficjalnie obchodzony jest w pierwszą niedzielę maja. Wiele Matek otrzymuje wtedy prezenty, np. kartki kwiaty, czekoladki. W niektórych rodzinach przygotowuje się też specjalny posiłek dla rodzicielek.

Dzień Matki laurka serce kwiaty

Historia Dnia Matki w Polsce

Jako oficjalne święto, Dzień Matki w Polsce pojawił się 26 maja 1914 roku w Krakowie. Kiedy Polska odzyskała niepodległość, Dzień Matki umocnił się i stał częścią polskiej tradycji. W okresie międzywojennym pojawiły się próby złączenia Dnia Matki z Dniem Kobiet, ale nieskutecznie. 

Dzień Matki jest świętem rodzinnym, podczas którego dzieci przygotowują upominki i wręczają prezenty. Popularne są laurki, kartki, kwiaty, czekoladki… Chociaż nie jest to niestety święto narodowe, to organizowane są w szkołach przedstawienia dla Matek, podczas których dzieci śpiewają piosenki i recytują wiersze. 

Pomysły na Dzień Matki od naszych obserwatorek

Z okazji Dnia Matki przygotowaliśmy konkurs dla naszych obserwatorek będących Mamami. Post konkursowy znajdziecie na naszym Facebooku i Instagramie. Konkurs rozpoczyna się w środę 18 maja i swój finał ma 26 maja w Dzień Matki.

Zadanie konkursowe to odpowiedź na następujące pytanie: Jak wygląda Twoja idealna chwila tylko dla siebie?

Poniżej znajdziecie Wasze wspaniałe inspiracje na IDEALNE CHWILE TYLKO DLA SIEBIE. Zainspirujcie się razem z nami.

A mi się marzy wspólny wypad z mężem w góry na wspólną wyprawę na morskie oko bo od 11 lat nigdzie nie byliśmy sami tylko we dwoje więc pomarzyć sobie mogę 😂 może się kiedyś spełni nasze wspólne marzenie 🥰🥰🥰🥰🥰🥰 A tutaj zdjęcie ze wspólnej wyprawy z cala nasze szaloną rodzinka morskie oko zaliczone o własnych siłach 😘😘😘😘😘😘 W tym roku tez się nam marzy taka wspaniałą cudowna i niezapomniana wyprawa

Pani Agnieszka

Idealna chwila tylko dla mnie to chwila w ogródku – gdy mogę nacieszyć się tym, co tworzę cały rok, poleżeć na leżaku, potaplać się w basenie, pobawić się z psiakiem… To moment, w którym nic nie muszę – ale wszystko mogę. 🙂 I mam czas by pozalegać, podrzemać, coś poczytać albo pogapić się w niebo… ❤ No i do domu blisko – po przekąski Gusto Pufuleti🙂

Pani Mirosława

Moja idealna chwila wygląda tak syn już śpi w swoim pokoiku , mąż przygotował mi mój ulubiony film nalał pyszne winko do kieliszka i powiedział odpręż się zrobię ci masaż bo po całym dniu należy ci się relaks.

Pani Marta

A potem funduję sobie DZIEŃ TYLKO DLA MNIE – wyciągam sztalugi i farby, coś tam paćkam – albo zdobię kubek czy talerz… Oglądam jakiś stary film z Audrey Hepburn. Słucham klasyki. Czytam. Biwakuję na balkonie. Porządkuję zdjęcia, książki, pamiątki… Piszę nowy wiersz. Albo dwa. Drzemię. Do tego jakieś maseczki, balsamy do ciała, domowe spa bez lęku, że zaraz gdzieś trzeba gnać z czarną packą na twarzy… 😃 Albo remoncik w mieszkaniu? Innymi słowy – to taka chwila, gdy mogę realizować swoje pasje – w domu, w podróży, gdziekolwiek. Byle robić to, co się kocha! 🙂

Pani Anna

Idealna chwila dla siebie to ja rower i heja przed siebie wtedy czuje w sobie tyle drzemiącej energii, a radość moja przeogromna jest ponieważ moja rodzinka też zemną jeździ i cieszę się, że mamy swój wspólny sport 🥰🚴‍♀️

Pani Patrycja

Idealna chwila tylko dla siebie, to gdy w ogródeczku sobie tworze 🌷🥀🌻🌼🌾🍃 kopię, sądzę, przesadzam, plewie, zbieram, pielęgnuje, podlewam 💚 raduje to moje oczy, uspokaja serce i dusze 🥰

Pani Aneta

Odkąd kupiłam pierwszy zestaw do wyrobu świec 🕯 Przepadłam😍 Pokochałam te kolorowe woski o pięknych zapachach. Gdy mam trochę wolnego czasu tworzę. Tworzę dla siebie, tworzę dla bliskich. Świeca o zapachu lawendy na uspokojenie? 🧘‍♀️Nie ma sprawy. Świeca na pobudzenie zmysłów o zapachu Pina Colady? Da się zrobić. 😀Świeca pachnąca tak apetycznie jak cynamonowa szarlotka? 🥧Oj tak. ❤️Uwielbiam to. Początkowa zabawa stała się moją pasją. Bo ta pasja to nie tylko wyrób świec, ale wspaniały relaks. Skupiłam się wtedy tylko i wyłącznie na tworzeniu i zapominam o problemach i obowiązkach. Kocham wtedy rozkręcić muzykę na cały regulator i podczas tak zwanego ,,lania wosku’’ śpiewać razem tak głośno ile dała mi Matka Natura sił. 😂😀 Robiąc świece, robię to co kocham, a dzięki temu czuje się szczęśliwa i spełniona a to jest najważniejsze. ❤️

Pani Natalia

🧘🧘🧘☀️💪 Poranna joga to chwila tylko dla mnie i sposób w jaki rozpoczynam dzień. Okazuje się bezcenna dla samopoczucia na następne godziny. Jogę wykonuje z samego rana kiedy dzieci jeszcze śpią. Wstaje wcześniej i poświęcam nawet 10 minut na poranną praktykę jogi. W ten sposób staje się spokojniejsza, co owocuje tym samym podczas reszty dnia. Polecam Wam kochane Mamy 💪

Pani Wiktoria

Moja idealna chwila dla siebie chwila spędzona na sali w klubie fitness na zajęciach ZUMBA . Kocham tańczyć od zawsze, muzyka zawsze mi towarzyszy . Wraz z dziećmi też tańczymy i słuchamy muzyki . Tańczyłam z chłopakami w brzuszku ale po porodach musiałam odpuścić ale od lipca zaczynam i już nie mogę się doczekać ❤️❤️

Pani Paulina

💆 Będąc matką według mnie idealna chwila dla siebie nie istnieje, bo nie oszukujmy się – każda rodzicielka bez swych szkrabów obok głupieje.😂 Nawet jak słodko śpią to przegląda oraz robi im co chwilkę urocze zdjęcia, ekscytując się oraz wzdychając przy tym wciąż z przejęcia.😅 Dlatego nie będę owijać w bawełnę – jako mama 3latkniego Antka też tak mam zdecydowanie, także takie “chwilę dla siebie” radują mnie niesłychanie.🤩 Młody śpi – ja z filiżanką ciepłej herbaty w ręku go podziwiam, i radości z tych chwil przed nikim nie ukrywam.. ❤️❤️❤️

Pani Sylwia
Twój koszyk0
Brak produktów w koszyku!
KONTYNUUJ ZAKUPY
0